27February2024

You are here: Home

2023 State Rural Junior Championship Results

Final results for the 2023 State Rural Junior Championship held in Mooroopna on Sunday 26 March 2023 are now available.

The results are available for download at the bottom of this page. 

Presentation photos and times for all events will be posted on VFBV's dedicated Championships Facebook Page.

Results for all events are available to view here.

 

Event 1A:  Low Down Pump & Ladder – 11-13 Years       

1st

Napoleons-Enfield A

17.99

Seconds

2nd

Ascot & District B

18.05

Seconds

3rd

Ascot & District A

18.15

Seconds

4th

Beazley’s Bridge A

19.43

Seconds

5th

Miners Rest B

20.22

Seconds

 

Event 1B:  Low Down Pump & Ladder – 11-15 Years

1st

Napoleons/Enfield A – New Record

15.59

Seconds

2nd

Miners Rest A

18.68

Seconds

3rd

Gapsted A

19.20

Seconds

4th

Dunrobin/Nangeela A

19.23

Seconds

5th

Springhurst A

19.45

Seconds

 

Chief Officer’s Challenge Event, Low Down Pump & Ladder

1st

Napoleons-Enfield 11-15 Years: Billy Bedggood, Mitch Hazlett, Ethan Kuchel & Aleisha Roberts

17.33

Seconds

2nd

Napoleons-Enfield 11-13 Years: Darcy Kuchel, Clancy Bedggood, Charlotte Roberts & Jayden Roberts

17.99

Seconds

3rd

Chief Officer Jason Heffernan, DCO Kaylene Jones, DCO Brett Boatman, DCO Garry Cook & ACFO Glenn Probstl

30.76

Seconds

 

Event 2A:  Wet Hose & Ladder – 11-13 Years      

1st

Ascot & District A – New Record

25.00

Seconds

2nd

Miners Rest A

26.36

Seconds

3rd

Ascot & District B

26.89

Seconds

4th

Mandurang A

27.47

Seconds

5th

Beazley’s Bridge C

27.96

Seconds

 

Event 2B:  Wet Hose & Ladder – 11-15 Years      

1st

Napoleons-Enfield A – New Record

21.63

Seconds

2nd

Beazley’s Bridge A

24.37

Seconds

3rd

Dunrobin/Nangeela A

24.99

Seconds

4th

Springhurst A

25.83

Seconds

5th

Springhurst B

26.03

Seconds

 

Event 4A:  Tanker – Priming, Pumping & Ladder – 11-13 Years

1st

Napoleons-Enfield A

26.76

Seconds

2nd

Ascot & District A

28.26

Seconds

3rd

Beazley’s Bridge A

30.52

Seconds

4th

Mandurang A

31.97

Seconds

5th

Miners Rest A

32.78

Seconds

 

Event 4B:  Tanker – Priming, Pumping & Ladder – 11-15 Years

1st

Napoleons-Enfield A

22.68

Seconds

2nd

Doreen A

23.87

Seconds

3rd

Beazley’s Bridge A

26.12

Seconds

4th

Dunrobin/Nangeela A

26.62

Seconds

5th

Springhurst A

28.00

Seconds

 


Event 5A:  Hydrant & Tanker – 11-13 Years

1st

Napoleons-Enfield B

27.33

Seconds

2nd

Beazley’s Bridge A

28.52

Seconds

3rd

Ascot & District A

28.84

Seconds

4th

Napoleons-Enfield A

29.57

Seconds

5th

Beazley’s Bridge B

29.73

Seconds

 

Event 5B:  Hydrant & Tanker – 11-15 Years

1st

Napoleons-Enfield A – New Record

21.69

Seconds

2nd

Beazley’s Bridge A

23.34

Seconds

3rd

Springhurst A

24.30

Seconds

4th

Springhurst B

25.08

Seconds

5th

Swan Hill A

26.46

Seconds

 

Event 6A:  Tanker – Drawing Water from Tank – 11-13 Years

1st

Napoleons-Enfield A

21.71

Seconds

2nd

Beazley’s Bridge B

22.70

Seconds

3rd

Ascot & District A

23.76

Seconds

4th

Miners Rest A

25.79

Seconds

5th

Beazley’s Bridge C

26.12

Seconds

 

Event 6B:  Tanker – Drawing Water from Tank – 11-15 Years

1st

Napoleons-Enfield A

18.81

Seconds

2nd

Beazley’s Bridge A

19.65

Seconds

3rd

Springhurst A

19.76

Seconds

4th

Eldorado B

22.01

Seconds

5th

Swan Hill Bill B

22.95

Seconds

 

 

FINAL AGGREGATES

              

11-13 YEARS AGGREGATE

1st

Napoleons-Enfield A

52

Points

2nd

Ascot & District A

44

Points

3rd

Beazley’s Bridge A

20

Points

 

11-15 YEARS AGGREGATE

1st

Napoleons-Enfield A

80

Points

2nd

Beazley’s Bridge A

36

Points

3rd

Springhurst A

20

Points

 

CHAMPION TEAM:

1st

Napoleons-Enfield A:  Clancy Bedggood, Charlotte Roberts, Darcy Kuchel, Jayden Roberts, Mitchell Hazlett, Billy Bedggood, Ethan Kuchel & Aleisha Roberts

132

Points

2nd

Beazley’s Bridge A

56

Points

3rd

Ascot & District A

44

Points

 

VFBV State President Encouragement Award winner:  Strathmerton Brigade

Stan Ross Conduct Trophy winner:   Ascot & District Brigade

Junior Firefighter Sprint winners:

11-13 Years – Female:   

1st           Charlotte Roberts – Napoleons-Enfield   

2nd          Tilly McErlain – Ascot & District 

3rd          Neve Chesman – Beazley’s Bridge

                

11-13 Years – Male:       

1st           Tom Griffiths - Gapsted

2nd          Darcy Kuchel – Napoleons-Enfield

3rd          Henry Small – Beazley’s Bridge

              

11-15 Years – Female:   

1st           Abbey Weir – Beazley’s Bridge

2nd          Matilda Lewis - Springhurst

3rd          Lily Gibbs - Eldorado

 

11-15 Years – Male:       

1st           Otis Paton – Beazley’s Bridge

2nd          Ethan Kuchel – Napoleons Enfield

3rd          Samuel Handreck – Miners Rest

Read 4316 times Last modified on Sunday, 26 March 2023 16:12
CFA Volunteers are the unpaid professionals of our Emergency Services. VFBV is their united voice, and speaks on behalf of Victoria's 60,000 CFA Volunteers.

Newsletter