16April2024

You are here: Home Championships Urban Championships Upcoming Championships VFBV News 2015 VFBV Urban Championships - results
Saturday, 07 March 2015 00:00

2015 VFBV Urban Championships - results

EVENT RESULTS - FINAL

SATURDAY, 7th MARCH

Click here to download Aggregate Spreadsheet and Champion Competitor event scores

Event 1, DISCIPLINE CONTEST

Section A:      

1st

Mildura

93.64 %

2nd

Melton A

90.00 %

3rd

Bendigo

87.27 %

4th

Kooweerup

85.00 %

5th

Dandenong

84.55 %

 

Section B:      

1st

Patterson River

88.64 %

2nd

Benalla

86.82 %

3rd

Morwell

85.91 %

4th

Maldon

84.55 %

5th

Kyneton

84.09 %

 

Section C:      

1st

Knox Group

89.09 %

2nd

Hoppers Crossing

85.45 %

3rd

Whittlesea

82.27 %

4th

Pakenham

81.82 %

5th

Frankston

81.36 %

 

 

Event No. 2 – Ladder Race - One Competitor 

1st

Jackson Dargaville, Kangaroo Flat

6.42 Seconds

2nd

Matt Royal, Maryvale

6.60 Seconds

3rd

Andrew Norman, Narre Warren A

6.65 Seconds

4th

Jake Rennie, Tatura

6.69 Seconds

5th

Jon Murphey, Eaglehawk A

6.88 Seconds


Event  3 - Hydrant Race - One Competitor 

1st

Jackson Dargaville, Kangaroo Flat

11.54 Seconds

2nd

Matt Royal, Maryvale

11.67 Seconds

3rd

Thomas Germon, Wendouree

11.75 Seconds

4th

Joshua Pike, Mildura

11.75 Seconds

5th

Brendan Webbers, Kooweerup

11.90 Seconds

 

Event 4 – B Section Pumper & Ladder – Five Competitors

1st

Corio

15.52 Seconds

2nd

Benalla

15.58 Seconds

3rd

Morwell

16.49 Seconds

4th

Kyneton

17.31 Seconds

5th

Maldon

17.89 Seconds

 

Event No. 5 - C Section Marshall - One Competitor 

1st

Maffra B: Mitch Hawkins

25.57 Seconds

2nd

Warrnambool: A Bishop

26.78 Seconds

3rd

Sebastopol: Shaun Parker

27.06 Seconds

4th

Warracknabeal: Devon Winsall

27.88 Seconds

5th

Eaglehawk B: Mason

28.05 Seconds

 

Event No. 6 - A Section Hose and Ladder Eights

1st

Kangaroo Flat

19.93 Seconds

2nd

Maryvale

20.44 Seconds

3rd

Narre Warren A

20.88 Seconds

4th

Eaglehawk A

21.51 Seconds

5th

Tatura

21.52 Seconds

 

Event  No. 7 - B Section Marshall - One Competitor 

1st

Benalla: Les Palpratt

24.97 Seconds

2nd

Benalla: Cameron Green

25.49 Seconds

3rd

Corio: James Mullins

26.37 Seconds

4th

Corio: Dean Jordan

26.65 Seconds

5th

Patterson River: Mark Mullins

28.15 Seconds

 

Event No. 8 - C Section Hose and Reel Fours

1st

Warrnambool

18.04 Seconds

2nd

Warracknabeal

18.22 Seconds

3rd

Stanhope

19.75 Seconds

4th

Pakenham

19.75 Seconds

5th

Euroa B

20.69 Seconds

 

Event No. 9 - A Section Marshall - One Competitor 

1st

Kangaroo Flat A: Jamie Hart

22.94 Seconds

2nd

Narre Warren A: Dale Hutchinson

24.14 Seconds

3rd

Wendouree: Damon Sutton

24.78 Seconds

4th

Moe

25.04 Seconds

5th

Melton A: Bailey Rhodes

25.38 Seconds

 

Event  No. 10 - B Section Hose and Reel Sixes 

1st

St Arnaud

29.34 Seconds

2nd

Corio

29.99 Seconds

3rd

Patterson River

30.46 Seconds

4th

Sunbury

32.33 Seconds

5th

Kyneton

34.79 Seconds

 

 

Torchlight Procession

1st

Knox Group

93.00 %

=2nd

Diamond Creek, Hoppers Crossing & Melton A

90.00 %

5th

Mornington

89.00 %

 

 

 

SUNDAY, 8th MARCH

 

Event 11– C Section Pumper & Ladder – Five Competitors

1st

Sale – NEW RECORD

15.94 Seconds

2nd

Whittlesea

19.14 Seconds

3rd

Stanhope

19.28 Seconds

4th

Narre Warren B

20.52 Seconds

5th

Warracknabeal

20.78 Seconds

 

Event 12 - A Section Marshall - Two Competitors 

1st

Kangaroo Flat: Thomas Dargaville & Jamie Hart

14.29 Seconds

2nd

Narre Warren: Dale Hutchinson & Steve Miles

15.31 Seconds

3rd

Bendigo: Leigh Schintler & Nigel Anderson

15.55 Seconds

4th

Wendouree: Craig Briody & Thomas Germon

15.62 Seconds

5th

Maryvale: Dallas Flowers & Chris Johnson

15.65 Seconds

 

Event 13 - B Section Hose and Ladder Eights 

1st

Pyramid Hill

23.21 Seconds

2nd

Werribee

23.71 Seconds

3rd

St Arnaud

24.02 Seconds

4th

Patterson River

24.22 Seconds

5th

Corio

24.48 Seconds

 

Event 14 - C Section Marshall - Two Competitors

1st

Warracknabeal: Cameron Whelan & Shaune Winsall

16.38 Seconds

2nd

Maffra B: Mitch Hawkins & Jess Clark

16.51 Seconds

3rd

Sale: David Monck & Gil Aitken

17.02 Seconds

4th

Stanhope: Lachlan Armstrong & Jack Cockroft

17.21 Seconds

5th

Maffra B: Mitch Trail & Braden Hargreaves

17.55 Seconds

 

Event 15 - A Section Hose and Reel Eights

1st

Kangaroo Flat

26.32 Seconds

2nd

Drouin/Bunyip

27.76 Seconds

3rd

Harvey

28.15 Seconds

4th

Narre Warren

28.91 Seconds

5th

Wendouree

38.37 Seconds

 

Event 16 - B Section Marshall - Two Competitors

1st

Corio: Dean Jordan & James Mullins

15.63 Seconds

2nd

Patterson River: Tim Mullins & Mark Mullins

16.02 Seconds

3rd

Geelong West: Mark Simons & Ben Simons

16.08 Seconds

4th

Benalla: David Smith & Mitch Beaton

16.57 Seconds

5th

Horsham: Marcus Williamson & Paul Hollier

16.79 Seconds

 

Event 17 - C Section Hose and Reel Sixes

1st

Warrnambool

31.27 Seconds

2nd

Maffra B

31.37 Seconds

3rd

Warracknabeal

32.87 Seconds

4th

Pakenham

33.92 Seconds

5th

Eaglehawk B

34.27 Seconds

 

 

Event 18 - A Section Hose, Hydrant and Pumper

1st

Dandenong

12.88 Seconds

2nd

Wendouree

13.27 Seconds

3rd

Drouin/Bunyip

13.52 Seconds

4th

Swan Hill

13.87 Seconds

5th

Mandurah WA

14.13 Seconds

 

Event 19 - B Section Y Coupling and Ladder Eights 

1st

Corio

34.73 Seconds

2nd

St Arnaud

35.09 Seconds

3rd

Patterson River

35.55 Seconds

4th

Morwell

36.23 Seconds

5th

Sunbury

38.53 Seconds

 

Event 20 - C Section Hose, Hydrant and Pumper

1st

Stanhope

14.25 Seconds

2nd

Sale

15.62 Seconds

3rd

Whittlesea

16.72 Seconds

4th

Pakenham

16.74 Seconds

5th

Seymour

17.13 Seconds

 

Event 21 - A Section Y Coupling and Ladder Eights 

1st

Tatura

31.44 Seconds

2nd

Harvey WA

33.31 Seconds

3rd

Narre Warren A

33.77 Seconds

4th

Eaglehawk A

35.13 Seconds

5th

Swan Hill

36.16 Seconds

 

Event 22 - B Section Hose, Hydrant and Pumper  

1st

Geelong West

14.33 Seconds

2nd

Benalla

14.82 Seconds

3rd

Corio

14.84 Seconds

4th

Morwell

15.16 Seconds

5th

Horsham

15.38 Seconds

 

Event 23 – C Section Y Coupling and Ladder Eights 

1st

Warracknabeal – NEW RECORD

34.28 Seconds

2nd

Sale

39.63 Seconds

3rd

Hoppers Crossing

41.99 Seconds

4th

Stanhope

42.23 Seconds

5th

Eaglehawk B

42.67 Seconds

 

Event 24 - A Section Hose and Reel Sixes 

1st

Drouin-Bunyip

28.01 Seconds

2nd

Bendigo

28.16 Seconds

3rd

Maffra A

28.33 Seconds

4th

Wendouree

29.33 Seconds

5th

Kangaroo Flat

33.02 Seconds

 

 

MONDAY, MARCH 9th  

Event 25 – A Section Pumper & Ladder – Five Competitors

1st

Drouin/Bunyip

14.28 Seconds

2nd

Eaglehawk A

14.48 Seconds

3rd

Wendouree

14.76 Seconds

4th

Swan Hill

14.84 Seconds

5th

Kangaroo Flat

14.89 Seconds

 

Event 26 - B Section Y Coupling - Four Competitors

1st

Corio

8.08 Seconds

2nd

Benalla

8.11 Seconds

3rd

Bairnsdale/Lakes Entrance

8.19 Seconds

4th

Geelong West

8.52 Seconds

5th

Morwell

8.85 Seconds

 

Event 27 - C Section Hose and Ladder Fives 

1st

Whittlesea

23.28 Seconds

2nd

Hoppers Crossing

23.34 Seconds

3rd

Maffra B

23.59 Seconds

4th

Sale

24.22 Seconds

5th

Knox Group

25.15 Seconds

 

Event 28 - A Section Y Coupling - Four Competitors 

1st

Kangaroo Flat

7.55 Seconds

2nd

Eaglehawk A

7.67 Seconds

3rd

Narre Warren A

7.80 Seconds

4th

Swan Hill

7.93 Seconds

5th

Harvey W.A.

7.98 Seconds

 

Event 29 - B Section Hose and Reel Eights

1st

Morwell

29.51 Seconds

2nd

Kyneton

30.83 Seconds

3rd

Corio

31.22 Seconds

4th

Patterson River

31.53 Seconds

5th

St Arnaud

32.54 Seconds

 

Event 30 - C Section Y Coupling - Four Competitors 

1st

Warracknabeal

8.13 Seconds

2nd

Euroa B

8.47 Seconds

3rd

Maffra B

8.57 Seconds

4th

Narre Warren B

8.58 Seconds

5th

Sale

8.80 Seconds

 

Event 31 - Champion Fours 

1st

Maryvale

16.53 Seconds

2nd

Wendouree

17.03 Seconds

3rd

Moe

17.24 Seconds

4th

Traralgon

17.55 Seconds

5th

Bendigo

17.77 Seconds

FINAL AGGREGATE RESULTS

Dry Aggregate

1st

Kangaroo Flat

40 Points

2nd

Narre Warren A

16 Points

3rd

Maryvale

10 Points

 

Wet Aggregate

1st

Corio

56 Points

2nd

Drouin/Bunyip

48 Points

3rd

Sale

40 Points

 

SECTION AGGREGATES:

‘A’ SECTION

1st

Kangaroo Flat

76 Points

2nd

Drouin/Bunyip

48 Points

3rd

Wendouree

40 Points

 

‘B’ SECTION

1st

Corio

77 Points

2nd

Benalla

45 Points

=3rd

Morwell, Patterson River & St Arnaud

34 Points

 

‘C’ SECTION

1st

Warracknabeal

52 Points

2nd

Sale

44 Points

3rd

Warrnambool

37 Points

 

2015 CHAMPION BRIGADE: Kangaroo Flat

 

The team members of Kangaroo Flat are Coach David Dargaville, and competitors:

 

Jackson Dargaville

Tomas Dargaville

Shane Every

Shane Harris

Tyler Harris

Jamie Hart

Jack Mactier

Adam Mellis

James Murphy

Craig Peters

Andrew Smith

 

 

Results for the 2015 Champion Competitor:

1st

Jackson Dargaville (Kangaroo Flat)

16 Points

=2nd

Jamie Hart (Kangaroo Flat) & Thomas Germon (Wendouree)

15 Points

=4th

James Hall (Drouin/Bunyip), Steve Forrest (Drouin/Bunyip) & Matt Royal (Maryvale)

13 Points

 

 

The Victoria / Western Australia Challenge took place after the final event, the Champion Fours, and was won by the Western Australian team in a time of 29.15 seconds with the Victorian team 29.96 seconds. The competitors of the two teams for the Victoria / Western Australia Challenge were:

 

Western Australian:

            Tim Egerton-Green     Harvey

            Cory Goodhill             Mandurah

            Scott Hendon              Mandurah

            Phil Johnson                Mandurah

            Luke Jones                  Harvey

            Levi Pope                    Harvey

            Steve Rees                  Harvey

            Jarrod White               Mandurah

            Catcher Vaea Peterson, Carterton N.Z.

            & Coach - Richard Epplett, Carterton N.Z.  

 

Victoria:

Jackson Dargaville,    

Tom Dargaville &

Jamie Hart                  Kangaroo Flat

Evan Bramley             Drouin/Bunyip

Michael Coleman        Maffra

Dale Hutchinson         Narre Warren

Nathan Rennie                        Tatura

Matt Royal                  Maryvale

 

Catcher Peter Fiddes, Tatura

& Coach David Dargaville, Kangaroo Flat

Read 11629 times Last modified on Friday, 27 March 2015 07:55
CFA Volunteers are the unpaid professionals of our Emergency Services. VFBV is their united voice, and speaks on behalf of Victoria's 60,000 CFA Volunteers.

Newsletter

Contact Us